Hatodik éve támogatunk otthonkat, és megszületett bennünk a vágy, hogy legyen egy saját otthonunk. Erről szeretnénk Önökkel egy újabb rövid beszélgetést folytatni.
Többen ügyünk mellé álltak az elmúlt években, és idén nyáron mertünk egy nagyot álmodni. Szeretnénk egy saját fenntartású gyermkeotthont létrehozni Kárpátalján. Ez újabb családoknak adna lehetőséget, hiszen a kárpátaljai egyházaknak is véges a kapacitása, és szükség van újabb alapítványokra, akik részt vesznek a misszióban.
Miért szükséges a gyermekotthonok létrehozása?
Egy házaspár akkor mer gyermekeket befogadni, ha biztonságban tudhatják gyermekeiket. Ma Ukrajnában, ha valaki családtípusú gyermekotthont indítana, tehát egy házaspár magához venne 10 gyermeket, akkor az ukrán állam gyermekenként 95 euronak megfelelő grivnyát ad ehhez. Illetve a szülőknek összesen 372 eurot fizetés gyanánt. Ez mellett a szülők nem dolgozhatnak hivatalosan máshol, nekik ez a munkahelyük.
Könnyen kiszámítható, hogy egy 12 fős család (10 gyermek 2 felnőtt) így 1322 euroból kellene hogy megéljen. Ukrajna olcsóbb hely, mint Németország, de ennyire nem. Úgy kell számolni, hogy egy családban akkor lehet minőségi nevelést és biztos jövőt adni a gyermekeknek, ha családtagonként 150 euró bevétele van a családnak. Így tehát a példánkban szereplő 12 fős család bevétele 1800 euronak kellene lennie. Ez egy picivel a létminimum feletti életet biztosítaná. Ekkor még nyaralni és autót fenntartani nem, vagy csak nehezen tudnának.
Ebből lejön még a kötelező megtakarítás, havi 15 euró/gyermek.
Jelen esetben a matek így néz ki:
A családtípusú gyermekotthon havi bevétele –> 1172 euro
A létminimumhoz szükséges bevétel –> 1800 euro
Hiány —> 628 euro
Segítségül némi adat a költségekhez:
- Egy gyermek iskoláztatása 100 euro/hó
- 1000 cccm gáz = 182 euro
- Egy autó fa = 152 euro
Ma az egyházak és az alapítványok azzal segítik a családtípusú otthont létrhozó családokat, hogy ingatlant adnak nekik, ahol minimálisan kell csak hozzájárulni a rezsihez. Segítenek az iskoláztatásban, nyaraltatásban, és sokszor adnak tisztító és tisztálkodó szereket, valamint élelmiszer adományt. Ez biztosítja a családok számára, hogy megélhessenek. Ez az a több, mint 600 euro, ami nem hiányozhat a családok kasszájából.
Ehhez a szakmai és emberi háló is nagyon fontos a családoknak. A VONESZO már hatodik éve segít, és most lehetőségünk adódott, hogy egy saját épülettel is hozzájáruljunk egy család életéhez.
A ferences rend ajánlotta fel az egyik ingatlanukat, melyet használatunk családtípusú gyermekotthonként.
Miért nem ők, a ferencesek szeretnének a fenntartók lenni, miért szükséges a VONESZO?
A VONESZO-ban az a potenciál, hogy Magyarországon, Németországban és számos helyen már támogatókkal rendelkezik. Ennél még fontosabb az, hogy olyan humán erőforrásunk van lelkes, fiatal önkéntesekből, amelynek szervezése nagy feladat. Ezért vállalkozunk arra, hogy egy ingatlant, amit 25 évre kölcsön kapunk, megtöltsünk mosollya, szeretettel, egy szóval, családokkal.
A ferences rend nagy örömmelajánlotta fel első ízben az egyik nagyszőlősi ingatlanát. Távlati célunk, hogy több otthont hozzunk létre és nekik egyfajta tanodát is üzemeltessünk. Erre már nincs kapacitása a ferences rendnek, hiszen nekik így is csupán három – sok munkával megáldott – szerzetese van a térségben.
Számokkal
A VONESZO alapítvány fenntartóként a család rendelkezésére bocsájt egy ingatlant. Mivel a család számára nehezen lenne fizethető a rezsi, így egy olyan programot indítunk el, ahol a családot megtanítjuk saját lábukra állni.
Eleinte az alábbi kiadásait támogatnánk a családnak:
- villany 85%
- gáz 90%
- víz 50%
- iskoláztatás 60%
- utazás 70%
- nyaralás 50%
- fa tüzelő 70%
- élelmiszer 80%
- tisztítószerek 40%
A családnak, csupán a fennmaradó összeget kell összegyűjtenie. Így a fent vázolt hiányt ki is pótoljuk.
További támogatásunk az önkéntes hálózatunk segítségével:
- délutáni foglalkozása gyermekkkel
- esetleges nehezebben tanuló gyermek segítése
- nevelők követése, és szupervíziója
- nevelők szakmai fejlődésének elősegítése
- rendszeres kikapcsolódások szervezése
- nyári táborok szervezése
- nemzetközi kapcsolatok kiépítése
- pénzügyi menedzsment
- jogi segítségek
Mindeközben megtanítjuk őket arra, hogy hogyan tudják reklámozni magukat, hogyan szerezhetnek több támogatást és hogyan válhatnak életképessé nélkülünk is. Pár év alatt a családok képesek lesznek arra, hogy miközben mi csökkentjük az anyagi támogatásunkat, ők nem, hogy stagnálnának, de szépen önálló lábra tudnak majd állni. Mi mindvégig mögöttük leszünk, követjük a fejlődést, de a célunk az, hogy a támogatások a felére vagy adott esetben teljesen el is tűnjenek. Ez adna lehetőséget nekünk arra, hogy egyre több családot fogadjunk be. A már meglévő családok pedig már velünk együtt tanítják a programba újonnan érkezőket.
Az Önök támogatása ebben is segít minket, hogy tovább folytathassuk a missziót. Támogatni ITT lehet a kezdeményezésünket.